Wiceprezes Inpro: Mamy de facto rynek kupującego

Jako sprzedawcy deweloperzy muszą się dużo bardziej starać. Brak programu dopłat i obniżki stóp procentowych – czy to w II połowie roku, czy w 2026 r. – będą wspierać powrót popytu na mieszkania – mówi Robert Maraszek, wiceprezes gdańskiego dewelopera Inpro.

Promocyjne oprocentowanie korporatów przeminie

Emisje obligacji korporacyjnych cieszą się niesłabnącą popularnością, co w dużym stopniu jest zasługą relatywnie wysokich stawek WIBOR i mało atrakcyjnej oferty bankowej. Kalkulując zwrot z inwestycji, trzeba jednak pamiętać o nadchodzących zmianach.

Nie taki znów łatwy zysk

Najtrudniej przewidzieć wpływ ewentualnych przyszłych obniżek stóp procentowych na notowania obligacji skarbowych. Teoretycznie obniżki powinny wpływać na spadek rentowności, a więc na wzrost notowań obligacji o stałym oprocentowaniu.

Złoty może jeszcze zyskać wobec euro

Jastrzębie nastawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego jest mocnym argumentem dla spekulantów, by stawiać na naszą walutę. Nie bez znaczenia jest też otoczenie – mówi Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ.

Obligacje okazją dla inwestorów? Tak, ale...

Za rok rentowność polskich obligacji powinna być niższa. Trzeba jednak pamiętać, że jesteśmy też uzależnieni od tego, co będzie się działo na rynku długu w USA – mówią Sobiesław Kozłowski z Noble Securities oraz Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku.

Monetarna polaryzacja

Ostatni tydzień stycznia przyniósł nam dalszą polaryzację między działaniami banków centralnych – EBC i Fed.

Rewolucja sztucznej inteligencji ledwie się zaczęła. Hossa akcji trwa

Im więcej narzędzi sztucznej inteligencji, tym lepiej, bo będą bardziej dostępne. A to dobra informacja dla spółek, które mogą tę technologię wykorzystywać – tłumaczą Tomasz Matras z TFI PZU oraz Jarosław Niedzielewski z Investors TFI.

Mamy fundusze dla pasywnych i dla aktywnych inwestorów. Będą nowości

Jeszcze w tym roku mogą pojawić się trzy kolejne fundusze pasywne w ofercie Beta ETF, w tym polskich spółek dywidendowych oraz na bitcoina – zapowiada Mateusz Mucha, zarządzający Beta ETF.

Warto postawić na fundusz zrównoważony

Spore szanse kontynuacji hossy akcji w połączeniu z wysoką rentownością obligacji to dobry duet, również na bardziej niespokojne czasy – twierdzi Jarosław Niedzielewski, Investors TFI.

Portfele złota zarobiły sporo w krótkim czasie. Słusznie?

Nawet dwucyfrowe stopy zwrotu pojawiły się w tegorocznych wynikach funduszy metali szlachetnych. Początek roku jest zatem bardzo udany, choć oczekiwania zarządzających na ten rok wobec złota były raczej ostrożne.

Kto zastąpił na amerykańskiej giełdzie spółki technologiczne?

Po gwałtownym spadku notowań na Wall Street sektora technologii informacyjnych relatywną odporność wykazały sektory defensywne, akcje wartościowe oraz niektóre regionalne rynki akcji, które zanotowały znacznie mniejsze straty niż ich amerykańskie odpowiedniki.

Victoria uplasowała wszystkie obligacje

Deweloper pozyskał 50 mln zł. Inwestorzy dopisali, redukcja zapisów sięgnęła 68 proc.

Ropa naftowa oddaje tegoroczne zyski. Tylko na chwilę?

Notowania „czarnego złota” znów charakteryzują się podwyższoną zmiennością. W dużej mierze odpowiada za to nowy prezydent Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy do tego typu sytuacji powinni zacząć się przyzwyczajać.

Przed dolarem nowozelandzkim otworzyły się nowe perspektywy

Dolar amerykański złapał zadyszkę. Widać ją było dobrze w ubiegłym tygodniu, który to przyniósł przecenę „zielonego” w różnych układach walutowych. Skorzystał na tym m.in. jego nowozelandzki odpowiednik.

Ceny kawy z nowymi rekordami

Notowania kawy pozostają w trendzie wzrostowym. Od początku roku cena tego towaru na giełdzie ICE wzrosła o prawie 10 proc., a w ciągu roku o około 85 proc. To doprowadziło do nowych historycznych szczytów notowań. W poniedziałek cena znalazła się powyżej poziomu 355 centów za funt.

Eryk Szmyd, analityk XTB: Zaskoczenie przyszło z Chin

– Zawsze będą jakieś memcoiny. Moda się zmienia co kilka miesięcy. Projekty, które powstają, rosną o kilkaset procent, niektóre o kilka tysięcy procent w ciągu kilku dni, po czym zastępują je kolejne. Nie widzę aktualnie na rynku żadnego, który mógłby zagrozić pozycji bitcoina – mówi Eryk Szmyd, analityk XTB.

Oprocentowanie obligacji skarbowych w lutym. Znamy już szczegóły

W lutym trafią na rynek papiery o terminach wykupu od 3 miesięcy do 12 lat. Ich oprocentowanie w skali roku waha się o 3 do 6,8 proc. Od 28 stycznia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Państwo musi zaangażować się w mieszkaniówkę, by się rozwijać

Po roku bez programu dopłat do kredytów rynek się wreszcie uspokaja, ceny przestały rosnąć i miejmy nadzieję, że mieszkania przestaną być postrzegane jako dobro inwestycyjne – mówi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.